Noslēdzas Nīcas kreklu kataloga VKKF projekta I daļa
Foto -Vineta Solovjova, Liepājas muzejs 24.09.2024.
Ar garo saucienu lepni ziņojam, ka 1.11.2024. noslēdzies VKKF finansētais projekts "Digitāla izdevuma "Nīcas krekli" satura izstrāde. Tas nozīmē to, ka ar brīvprātīgo fotogrāfi Rūtu Pirtnieci, esam nofotografējušas 150 (!) Nīcas kreklu, gan Nīcā un Otaņķos, gan Pērkonē, gan Liepājā, gan Rīgā un Ventspilī. Paldies ikvienam, kurš atnesa savu dzimtas Nīcas tautastērpa kreklu uz vietējo senlietu krātuvi, lai to varam dokumentēt, paldies privātajām krātuvēm, kuras uzņēma mūs savās mājās!
Secinājums ir viens - nav divu vienādu kreklu, katram raksti atšķiras un ir unikāli, bet fasons, pogu veids, plecu siksnu uzšuvju veids u.c. sīkumi ir vienādi. Tiiiiik ļoti redzama atšķirība no mūsdienās darinātajiem krekliem, ka varu pat teikt, ka tas ir kaut kas pilnīgi cits. Plāni, ar plati atlocītiem krāgiem, rakstu nabadzība, bez pietriekuma - tā ir drīzāk tautiska blūze, darināta iedvesmojoties no Nīcas krekla, tik tālu mūsdienās darinātie ir no oriģināla. Tieši tādēļ, izmantojot topošo katalogu, turpmākie krekli, cerams, būs precīzi atdarinājumi un seno rakstu variācijas stila kodeksa robežās. Prieks par dokumentētajiem, ļoti retajiem, Nīcas vīriešu kreklu oriģināliem.
Paldies arī par sadarbību visā procesa laikā Ph.D. Dainai Lācei, kura paralēli šajā jomā veic zinātnisku pētījumu (Projekts “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai” / CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) Latvijas Republikas Kultūras ministrijas valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss").
Tālākais plāns - startēt nākamajā VKKF konkursā uz satura maketēšanu, bilžu apstrādi un digitālā izdevuma publicēšanu internetā. Tas būs pieejams ikvienam, jebkurā brīdī. Lai senie raksti turpina dzīvot, lai netiek klonēti divu kreklu raksti no toreizējā Latvijas vēstures muzeja sarkanās Kurzemes grāmatas.
Paldies par iesaistīšanos ikvienam, ļoti novērtēju!
Foto: Rūta Pirtniece, Nīcas krekli, fotografēti Nīcas senlietu krātuvē