Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis - "Nīcas leiši un garais sauciens" - LR 3 gada mūzikas apskatā
2024. gads uzsākās arī ar jaunu Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa albuma izdošanu:
Studija "Lauska" to gan pieteica prestižajam "Zelta mikrofonam", gan nupat Latvijas Radio 3 par to dzirdam 2024. gada mūzikas albumu apskatā (no 34. minūtes sadaļā par tautas mūziku):
Klausies TE: https://klasika.lsm.lv/lv/pleijeris/?embed=0&id=201340&time=-1_0&size=4x3&theme=white&detached=1&show=0
Noslēdzas Nīcas kreklu kataloga VKKF projekta I daļa
Foto -Vineta Solovjova, Liepājas muzejs 24.09.2024.
Ar garo saucienu lepni ziņojam, ka 1.11.2024. noslēdzies VKKF finansētais projekts "Digitāla izdevuma "Nīcas krekli" satura izstrāde. Tas nozīmē to, ka ar brīvprātīgo fotogrāfi Rūtu Pirtnieci, esam nofotografējušas 150 (!) Nīcas kreklu, gan Nīcā un Otaņķos, gan Pērkonē, gan Liepājā, gan Rīgā un Ventspilī. Paldies ikvienam, kurš atnesa savu dzimtas Nīcas tautastērpa kreklu uz vietējo senlietu krātuvi, lai to varam dokumentēt, paldies privātajām krātuvēm, kuras uzņēma mūs savās mājās!
Secinājums ir viens - nav divu vienādu kreklu, katram raksti atšķiras un ir unikāli, bet fasons, pogu veids, plecu siksnu uzšuvju veids u.c. sīkumi ir vienādi. Tiiiiik ļoti redzama atšķirība no mūsdienās darinātajiem krekliem, ka varu pat teikt, ka tas ir kaut kas pilnīgi cits. Plāni, ar plati atlocītiem krāgiem, rakstu nabadzība, bez pietriekuma - tā ir drīzāk tautiska blūze, darināta iedvesmojoties no Nīcas krekla, tik tālu mūsdienās darinātie ir no oriģināla. Tieši tādēļ, izmantojot topošo katalogu, turpmākie krekli, cerams, būs precīzi atdarinājumi un seno rakstu variācijas stila kodeksa robežās. Prieks par dokumentētajiem, ļoti retajiem, Nīcas vīriešu kreklu oriģināliem.
Paldies arī par sadarbību visā procesa laikā Ph.D. Dainai Lācei, kura paralēli šajā jomā veic zinātnisku pētījumu (Projekts “Latvijas kultūras ekosistēma kā resurss valsts izturētspējai un ilgtspējai” / CERS (Nr. VPP-MM-LKRVA-2023/1-0001) Latvijas Republikas Kultūras ministrijas valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss").
Tālākais plāns - startēt nākamajā VKKF konkursā uz satura maketēšanu, bilžu apstrādi un digitālā izdevuma publicēšanu internetā. Tas būs pieejams ikvienam, jebkurā brīdī. Lai senie raksti turpina dzīvot, lai netiek klonēti divu kreklu raksti no toreizējā Latvijas vēstures muzeja sarkanās Kurzemes grāmatas.
Paldies par iesaistīšanos ikvienam, ļoti novērtēju!
Foto: Rūta Pirtniece, Nīcas krekli, fotografēti Nīcas senlietu krātuvē
Pieejama Nīcas drānu siera recepte!
Otaņķos izdod digitālu ķekatu dziesmu albumu
Lai saglabātu un popularizētu Nīcā un Otaņķos raksturīgo pavasara maskošanās tradīciju ķekatās lēkšanu, Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis ierakstījis digitālu albumu ''Ciemā lēcu ķekatās''.
Ķekatās lēkšana februārī ir vietējo unikalitāti izceļošs kultūras mantojums, kas joprojām Nīcas pusē tiek piekopts un nodots nākamajām paaudzēm un iekļaujas visā pasaulē izplatītajos masku gājienos: Itālijā - Venēcijas masku festivāls, Brazīlijā - Riodežaneiro karnevāls, Slovākijā – Fašiangī masku gājieni, u.c. Šie visi ir ar identisku izcelsmi – seno zemkopju tautu auglības rituāli veiksmīgam jaunajam saimnieciskajam gadam, kas senāk atzīmēts februārī tieši pirms pavasara sākuma un ir būtiski arī mūsdienās, jo Nīcas un Otaņķu pagastos, kā arī daudzviet citur Dienvidkurzemes novadā iedzīvotāji joprojām turpina savu senču arodu – zemkopību un lopkopību.
Līdz šim par ķekatām Nīcā publiski nebija pieejama visaptveroša informācija. Saistībā ar aizvadītajos gados piedzīvoto COVID-19 pandēmiju un aizliegumiem pulcēties, Nīcā un Otaņķos maskotā gājiena februāra mēnesī – ķekatās lēkšanas tradīcija ir apdraudēta un nonākusi uz pilnīgas izzušanas robežas. Lai to apturētu un ķekatās lēkšanu popularizētu, projekta ietvaros nolemts kvalitatīvi ierakstīt un padarīt pieejamas ikvienam saglabātās ķekatu dziesmu melodijas, rituāla dziesmu vārdus un tradīcijas aprakstu.
Līdz šim ik gadu ķekatās lēkuši valsts līmenī augsti novērtētā Otaņķu etnogrāfiskā ansambļa dalībnieki, pēc tradīcijas iesaistot Nīcas un Otaņķu pagastu iedzīvotājus.
Projekta ietvaros ir izdots digitāls albums ''Ciemā lēcu ķekatās'', kurš ikvienam interesentam pieejams visās straumēšanas vietnēs, ieskaitot Spotify un Apple Music, kā arī Dienvidkurzemes novada pašvaldības mājas lapas sadaļā Nīcas kultūrtelpa. Turpat pieejams arī albumu pavadošais skaidrojošais materiāls par Nīcas un Otaņķu pagastiem raksturīgo ķekatās lēkšanas tradīciju.
Pagaidām plašākā informācija par šogad Latvijas Nemateriālā mantojuma sarakstā iekļauto Nīcas kultūrtelpu, ieskaitot ķekatās lēkšanas tradīciju, pieejama interneta vietnē Nīcas kultūrtelpa.
Jāatzīmē, ka albuma ierakstīšanas laikā izveidojusies sadarbība ar dūdu un bungu grupu ''Auļi'', un viena no albumā dzirdamajām dziesmām decembra sākumā tiks izdota ar ''Auļiem'' raksturīgo skanējumu un jaudu.
Digitālais albums, kas ierakstīts sadarbībā ar mūzikas ierakstu studiju ''Lauska'', paredzēts ikvienam interesentam, bet galvenokārt vietējo tradīciju kopējiem - Nīcas un Otaņķu folkloras kopām, etnogrāfiskajiem ansambļiem, etnomuzikologiem un arī novadpētniecībai.
Klausies albumu TE:
Albumu pavadošais uzziņas materiāls un ķekatu dziesmu vārdi - Ķekatu albuma grāmatiņa
Otaņķos daudzinās Dienvidkurzemes vokālo daudzbalsību
Lai saglabāto vietējo kultūrvēsturisko mantojumu un to popularizētu vietējā sabiedrībā, 2022.gada 17.septembrī Otaņķu tautas namā izskanēs Dienvidkurzemes daudzbalsības daudzinājums. “Pirmo reizi, 2019. gadā, tas notika Nīcā, šogad – Otaņķos, savukārt nākamgad ceram ciemoties Bārtā. Pēc tam - atkal no gala,” pastāstīja Otaņķu tautas nama vadītāja Annija Dita Stanga.
No plkst. 13:00 ikviens interesents aicināts noklausīties etnomuzikoloģes Igetas Ozoliņas lekciju “Tautasdziesmas ceļš”. Tajā aplūkos tautasdziesmas jēdzienu, runās par senā slāņa daudzbalsību un burdonu
Notikuma centrālais elements – Nīcas, Otaņķu un Bārtas etnogrāfisko ansambļu garo saucienu un leišu concerts no plkst. 14:00. Koncertā piedalīsies arī katra ansambļa tiešie mantinieki – vietējās bērnu un jauniešu folkloras kopas: Nīcas vidusskolas "Rakari", Liepājas Bērnu un jaunatnes centra "Ķocis" un Bārtas kultūras nama "Bārtenieki".
Dienvidkurzemei raksturīgos godu un gadskārtu svētku salmu rotājumus – ķistus iemācīs darināt Aija Brikmane.
Ieeja ir bezmaksas. Pasākumu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Kurzemes plānošanas regions, Latvijas valsts meži un Dienvidkurzemes novada pašvaldība. Pasākumu organizē Nīcas novada attīstības biedrība.
Muzeju nakts Otaņķos jau 14.maijā
2022. gada 14. maijā septiņpadsmito reizi ar daudzveidīgām aktivitātēm Latvijā norisināsies “Muzeju nakts”. Šogad starptautiskā akcija “Muzeju nakts” Nīcas un Otaņķu pagastos tiks rīkota ar devīzi “Muzejs kā vērtība; manas mīļākās atmiņas”.
14.maijā no plkst. 19:00 līdz 22:00 ikviens interesents aicināts Otaņķu pagasta Rudē pie Senā zirglietu šķūņa, lai aplūkotu ekspozīciju, iepazītos ar krātuves vērtīgākajiem – senākajiem un vienlaicīgi mūsdienīgākajiem – eksponātiem un to saistību ar 3D skenēšanu un druku. Tāpat apmeklētājus priecēs muzikāli priekšnesumi un vairāku veidu mīļāko atmiņu darbnīcas gan pavisam maziem, gan arī jau pieaugušiem apmeklētājiem. Ieeja un aktivitātes Muzeju nakts laikā ir bez maksas.
Šogad Muzeju nakts devīze izvēlēta, pievienojoties Daugavpils muzeja izvēlei un tās aktualitātei. Šī gada devīzes pirmā daļa “Muzejs kā vērtība” ietver sevī muzeju un senlietu krātuvju funkciju un galveno uzdevumu plašo spektru, sākot no kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanas, saglabāšanas, pētīšanas līdz sociālajām funkcijām, kur apmeklētāji var tikties un patīkami pavadīt laiku. Tikmēr devīzes otrā daļa “Manas mīļākās atmiņas” izceļ ikviena vietējā indivīda saistību ar vietējo senlietu krātuvi un muzeju, kurā nelielu daļu atmiņu iespējams saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm ar stāstu, tradīciju, prasmju palīdzību, kā arī senu fotogrāfiju, tērpu, trauku un darbarīku veidā.
Ilga Reizniece Otaņķos aicinās piedzīvot Jāņus
Attēls: satori.lv
"Pērles" skatās gan Nīcas novadā, gan Anglijā, gan Amerikā